Warszawa - Szkoła Podstawowa im. Józefa Berka w Kamienicy Dolnej

Przejdź do treści

Warszawa

Galerie
„Gdybyś ujrzeć chciał
nadwiślański świt.
Już dziś wyruszaj ze mną tam .
Zobaczysz jak
przywita pięknie nas
warszawski dzień…”


 Jedenastego września bieżącego roku szkolnego  w Kamienicy Dolnej bladym świtem tj. ok. godz. 4.00 zebrała się niemała grupka żądnych przygód uczniów.
Pod opieką: p. Małgorzaty Ryby,  p. Lucyny Chodór- Pocicy, p. Alicji Czapli, p. Jacka Czecha i p. Krzysztofa Skórskiego, wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Siedlisk- Bogusz nasi podróżnicy wyruszyli na podbój Warszawy.
Po kilku godzinach jazdy  mali i nieco więksi wędrowcy podziwiali przepiękny pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Spacerując po malowniczych ogrodach, wyobrażali sobie jak toczyło się życie słynnego zwycięzcy spod Wiednia i jego ukochanej żony Marysienki.
Następnie młodzież przejechała autokarem  pod Pałac Kultury i Nauki, skąd z trzydziestego piętra mogła oglądać roztaczającą się panoramę stolicy.
  Jednakże zapaleni sportowcy nie mogli się już doczekać widoku Stadionu Narodowego. Trzeba przyznać, że arena osiemdziesięciotysięcznej widowni i opowieść przewodnika            o tym w jaki sposób zostaje tworzona murawa stadionu, wywarły na uczniach olbrzymie wrażenie. Emocje sięgały zenitu, kiedy przyszłe gwiazdy kamienickiego futbolu weszły do szatni piłkarskich  i chociaż na chwilę nasi adepci mogli się poczuć niczym Robert Lewandowski na kilka minut przed gwizdkiem rozpoczynającym mecz.
Znużeni trudami podróży uczniowie i opiekunowie udali się do hotelu. Spróbowawszy swoich umiejętności piłkarskich w meczu towarzyskim na przyhotelowym boisku, rozmarzeni             o swoich karierach sportowych, udali się na odpoczynek.
  Nazajutrz nasi wędrowcy posilili się smacznym śniadaniem i wyruszyli na podbój Warszawy. Powitała ich skąpana we wrześniowym słońcu starówka z lśniącą Kolumną Zygmunta w centrum Rynku,  Zamkiem Królewskim oraz malowniczymi kamienicami w tle. Uczestnicy wycieczki odbyli niezwykle interesującą lekcję historii, przechadzając się po marmurowych komnatach byłej siedziby królów Polski.
Następnie uczniowie udali się do Centrum Pieniądza,   gdzie nie tylko mieli okazję poczuć się milionerami, dźwigając w rękach trzynastokilogramową sztabkę złota, ale również dowiedzieli się jak i z czego produkowane są pieniądze. Jak sami uczniowie stwierdzili było to niezwykle interesujące miejsce, w którym nie tylko nauczyli się jak rozpoznawać falsyfikaty, ale również poznali tajniki produkcji banknotów  i monet.
Przyszła elita kamienickiej finansjery około godziny 17.00 powróciła do hotelu, aby przygotować się do wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek.
  W piątek 13. 09. 2019 roku nieco stęsknieni już za swoimi domami , ale nadal bardzo ciekawi co przyniesie kolejny dzień podróżnicy, udali się do letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, aby na własne oczy zobaczyć siedemnastowieczne fajansowe kafelki w jednej z pierwszych łazienek w Polsce. Wszystkich zachwyciła również sala,   w której odbywały się słynne Obiady Czwartkowe u króla Stasia.
Po relaksacyjnym spacerze w ogrodach królewskich, przejechaliśmy metrem do pomnika Syrenki, a następnie na Lotnisko  im.  Fryderyka Szopena w Warszawie. To był już ostatni cel naszej wędrówki. Około godziny 16.00 udaliśmy się w podróż powrotną do domów,                      w których oczekiwali na nas stęsknieni rodzice.

Tu jesteśmy :)
Kamienica Dolna
gmina Brzostek
powiat dębicki
woj. podkarpackie
Copyright by Bati 2012
sp.kam.dln@interia.pl
tel. 146830690
Wróć do spisu treści